- 04 нау. 2024 23:51
- 205
Біріккен сөздер
Атырау қаласы №35 мектеп-гимназиясы
Бастауыш сынып мұғалімі Асанғалиева Дина
Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөз
Сабақтың мақсаты: Біріккен сөз туралы түсінік
Білімділік: Біріккен сөздердің жазылу ережесі
Дамытушылық:
1) Тапсырманы орындау арқылы оқушыларды сын тұрғысынан ойлауға баулып, өз беттерімен жұмыс істеуге, алған білімдерін кеңейтуге үйрету;
2) Оқушылардың ой-өрісің дамыту, білімін, іскерлік дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Туған ұлтын сүюге, туған тілін, туған жерін сүюге, қорғауға тәрбиелеу. Шығармашылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Кіріктірілген сабақ.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру. Сұрақ-жауап. Оқу жазу арқылы сын тұрғысынан ойлау.
I. «Қызығушылығын ояту»
II. «Мағынаны түсіну»
III. «Ой толғаныс»
Сабақтың көрнекілігі: «Кубизм» «Фигуралар» «Топтастыру»
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру Оқушыларды үш топқа бөлу.
I топ «Ауылым», II топ «Туған жер», III топ «Қазақ елі»
- Қазақ тілім, өз тілім - ана тілім,
Абай Мұхтар сөйлеген дана тілім!
Қастерлейді ұл-қызын мәңгі сені,
Болашағым, бақытым дара тілім!
- Міне балалар кемеңгер, ғұлама ақындарымыздың тілі – туған тіліміз қазақ тілі сабағы.
II. Үйге қандай тапсырма берілді? Үш оқушыдан үй тапсырмасы сұралды.
III. Жаңа сабақ:
I. «Қызығушылығын ояту»
Ойын: «Фигураны тап» I топ II топ III топ
- Екі сөзден тұратын фигураның атын жазу
- Балалар, осы сөздердің ішінен күрделі сөздерді табайық.
- Төртбұрыш, үшбұрыш, көпбұрыш
- Бұлар қалай жасалған?
- Екі түбір сөздің бірігіп айтылуынан жасалған.
- Олай болса жаңа сабағымыз «Біріккен сөз»
-IV. Оқулықпен жұмыс.
226-жаттығу
- Берілген сөздерді сөз құрамына талда.
Үш топтың оқушылары тақтаға жазып шығады.
II. «Мағынаны түсіну»
V.Өз беттерімен жұмыс.
227-жаттығу
VI.Сергіту сәті.
- Балалар, туған ел, туған жер туралы өлең оқиық?
Туған өлкем
Көгінде күн нұрын төккен
Жерінде гүл жұпар сепкен
Неткен сұлу неткен көркем
Осы менің туған өлкем!
Ауылым
Ауылым – Отаным
Ауыл – қазақтың ақ бесігі
Ауыл – ата қоныс
Ауыл – атамекен
Ауыл – ұлылықтың басталуы.
VII. Жаттығу жұмысы. 228 – жаттығу...
- Өлеңді көшіріп жаз.
- Біріккен сөздерді тауып астын сыз.
Төмендегі сөздерден біріккен сөз жаса:
Бөрі, жан, басар, дос, гүл, ай.
Айгул. Айжан. Досжан. Бөрібасар. Жандос. Айдос.Гүлжан
VIII. «Кубизм» «Құстар» «Балық» «Өсімдік»
Берілген сөздерден біріккен сөздер құрап жаз.
Құстар:
Балықтар:
Өсімдіктер:
IX. «Ой толғау»
Сурет бойынша сөйлем құрастырып жаз.
X. «Нені оқып үйрендік?»
Сабақта өтілген материалды қайталау.
XI. Үйге тапсырма. 229-жаттығу
«Топтастыру»
Кісі аттары Құс аттары Өсімдік аттары
Жәндік аттары Жер-су аттары
- Балалар, осы тілімізді неге ана тіліміз дейміз?
- Осы тіл анамыздың ақ сүтімен дарыған.
- Осы тіл анамыздың ақ сүтімен бүкіл ізгі қасиеттерді бойымызға сіңіреді.
XII. Бағалау
Бастауыш сынып мұғалімі Асанғалиева Дина
Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөз
Сабақтың мақсаты: Біріккен сөз туралы түсінік
Білімділік: Біріккен сөздердің жазылу ережесі
Дамытушылық:
1) Тапсырманы орындау арқылы оқушыларды сын тұрғысынан ойлауға баулып, өз беттерімен жұмыс істеуге, алған білімдерін кеңейтуге үйрету;
2) Оқушылардың ой-өрісің дамыту, білімін, іскерлік дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Туған ұлтын сүюге, туған тілін, туған жерін сүюге, қорғауға тәрбиелеу. Шығармашылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Кіріктірілген сабақ.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру. Сұрақ-жауап. Оқу жазу арқылы сын тұрғысынан ойлау.
I. «Қызығушылығын ояту»
II. «Мағынаны түсіну»
III. «Ой толғаныс»
Сабақтың көрнекілігі: «Кубизм» «Фигуралар» «Топтастыру»
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру Оқушыларды үш топқа бөлу.
I топ «Ауылым», II топ «Туған жер», III топ «Қазақ елі»
- Қазақ тілім, өз тілім - ана тілім,
Абай Мұхтар сөйлеген дана тілім!
Қастерлейді ұл-қызын мәңгі сені,
Болашағым, бақытым дара тілім!
- Міне балалар кемеңгер, ғұлама ақындарымыздың тілі – туған тіліміз қазақ тілі сабағы.
II. Үйге қандай тапсырма берілді? Үш оқушыдан үй тапсырмасы сұралды.
III. Жаңа сабақ:
I. «Қызығушылығын ояту»
Ойын: «Фигураны тап» I топ II топ III топ
- Екі сөзден тұратын фигураның атын жазу
- Балалар, осы сөздердің ішінен күрделі сөздерді табайық.
- Төртбұрыш, үшбұрыш, көпбұрыш
- Бұлар қалай жасалған?
- Екі түбір сөздің бірігіп айтылуынан жасалған.
- Олай болса жаңа сабағымыз «Біріккен сөз»
-IV. Оқулықпен жұмыс.
226-жаттығу
- Берілген сөздерді сөз құрамына талда.
Үш топтың оқушылары тақтаға жазып шығады.
II. «Мағынаны түсіну»
V.Өз беттерімен жұмыс.
227-жаттығу
VI.Сергіту сәті.
- Балалар, туған ел, туған жер туралы өлең оқиық?
Туған өлкем
Көгінде күн нұрын төккен
Жерінде гүл жұпар сепкен
Неткен сұлу неткен көркем
Осы менің туған өлкем!
Ауылым
Ауылым – Отаным
Ауыл – қазақтың ақ бесігі
Ауыл – ата қоныс
Ауыл – атамекен
Ауыл – ұлылықтың басталуы.
VII. Жаттығу жұмысы. 228 – жаттығу...
- Өлеңді көшіріп жаз.
- Біріккен сөздерді тауып астын сыз.
Төмендегі сөздерден біріккен сөз жаса:
Бөрі, жан, басар, дос, гүл, ай.
Айгул. Айжан. Досжан. Бөрібасар. Жандос. Айдос.Гүлжан
VIII. «Кубизм» «Құстар» «Балық» «Өсімдік»
Берілген сөздерден біріккен сөздер құрап жаз.
Құстар:
Балықтар:
Өсімдіктер:
IX. «Ой толғау»
Сурет бойынша сөйлем құрастырып жаз.
X. «Нені оқып үйрендік?»
Сабақта өтілген материалды қайталау.
XI. Үйге тапсырма. 229-жаттығу
«Топтастыру»
Кісі аттары Құс аттары Өсімдік аттары
Жәндік аттары Жер-су аттары
- Балалар, осы тілімізді неге ана тіліміз дейміз?
- Осы тіл анамыздың ақ сүтімен дарыған.
- Осы тіл анамыздың ақ сүтімен бүкіл ізгі қасиеттерді бойымызға сіңіреді.
XII. Бағалау