- 05 нау. 2024 02:17
- 227
Қазақстанның астанасы
Ақмола облысы, Аршалы ауданы,
Волгодонов орта метебінің қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Қыдырбаева Тыныштық Ұзақбайқызы
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның астанасы
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға коммуникативтік бағытта берілген тапсырмаларды меңгерту, бір - бірімен қарым - қатынас дағдысы мен білігін қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Оқушыларға Қазақстанның астанасы туралы мағлұмат беру, буын түрлері туралы түсінікті, практикалық жолмен меңгерту.
Дамытушылық: Әр түрлі тапсырмаларды орындау барысында оқылым, тыңдалым, сөйлесім, жазылым дағдыларын қалыптастыру, сол арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Туған жерге деген сүйіспеншілікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу, қазақ
елінің тарихын, мәдениетін құрметтеуге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгіме, әңгімелесу, жаттығу, мәтінмен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: тірек сызбалар, кеспелер, суреттер.
Оқыту формасы: жеке - дара, жұптық, топтық
Пәнаралық байланыс: география, дүниетану
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Балалармен сәлемдесу.
2. Кезекшімен сұхбат.
3. Уәж тудыру (күнделікті жаңалықтар, ауа райы, қоғам мәселелері туралы әңгіме өрбіту).
4. Тақырыпқа қатысты танымдық сұрақтар.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ.
- жаңа сабақтың мақсатын, барысын айту;
- жаңа тақырыпты түсіндіру;
ІV. Жаңа сөздермен жұмыс.
Үкімет үйі – дом Правительства
Мемлекеттік - государственный \- ая; - ое;\
мұражай – музей
сарай – дворец
қонақ үй – гостиница
кешен – комплекс
1. Мұғалім жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіреді;
2. Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру;
- мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
- оқушылар дауыстап қайталайды;
- сөз тіркестерін құрау;
- сөз тіркестерін оқушылар тізбектеп оқиды;
- бірі орысша, екіншісі қазақша оқиды;
V. Лексикалық тақырып.
Қазақстанның ескі – жаңа астаналары
Оқылым.
1. Мәтінді оқу, түсіну, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру:
- Қазақстанның қай қалалары астана болып есептеледі?
- Қазақстанның бірінші астанасы қай қала?
- Қазақстанның екінші астанасы қай қала?
- Үшінші астанасы қай қала болды?
- Соңғы немесе қазіргі елордасы қай қала?
Сөйлесім: Астана тақырыбы бойынша сұхбаттасу, пікір алмасу.
Тыңдалым: «Өз Астанам - өз Ордам» атты танымдық өлеңді тыңдау.
«Өз Астанам - өз Ордам»
Жаса, жаңа Астанам,
Өркен жая бастаған!
Болашақтың есігін
Өз қолыңмен аш маған!
Асқақтай бер, Астанам!
Берекеге бастаған. Болашақтың есігін
Өз қолыңмен аш маған!
\ Н. Айтұлы\
Жазылым. Грамматикалық жаттығуларды орындау.
VІ. Оқулықпен жұмыс:
VІІ. Сабақты бекіту және қорытындылау
- Балалар, сендер бүгін қандай ақпарат алдыңдар?
- Бүгінгі сабақта қандай сөз үйрендіңдер?
VІІІ. Бағалау: оқушыларды сабаққа қатысына қарай бағалау, марапаттау.
Үйге тапсырма:
1. Астана қаласы, Қазақстанның астанасы тақырыбы бойынша қосымша мәліметтер жинау.
2. Грамматикалық жаттығуларды аяқтау.
3. Өлеңді жаттау
Волгодонов орта метебінің қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Қыдырбаева Тыныштық Ұзақбайқызы
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның астанасы
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға коммуникативтік бағытта берілген тапсырмаларды меңгерту, бір - бірімен қарым - қатынас дағдысы мен білігін қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Оқушыларға Қазақстанның астанасы туралы мағлұмат беру, буын түрлері туралы түсінікті, практикалық жолмен меңгерту.
Дамытушылық: Әр түрлі тапсырмаларды орындау барысында оқылым, тыңдалым, сөйлесім, жазылым дағдыларын қалыптастыру, сол арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Туған жерге деген сүйіспеншілікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу, қазақ
елінің тарихын, мәдениетін құрметтеуге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгіме, әңгімелесу, жаттығу, мәтінмен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: тірек сызбалар, кеспелер, суреттер.
Оқыту формасы: жеке - дара, жұптық, топтық
Пәнаралық байланыс: география, дүниетану
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Балалармен сәлемдесу.
2. Кезекшімен сұхбат.
3. Уәж тудыру (күнделікті жаңалықтар, ауа райы, қоғам мәселелері туралы әңгіме өрбіту).
4. Тақырыпқа қатысты танымдық сұрақтар.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ.
- жаңа сабақтың мақсатын, барысын айту;
- жаңа тақырыпты түсіндіру;
ІV. Жаңа сөздермен жұмыс.
Үкімет үйі – дом Правительства
Мемлекеттік - государственный \- ая; - ое;\
мұражай – музей
сарай – дворец
қонақ үй – гостиница
кешен – комплекс
1. Мұғалім жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіреді;
2. Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру;
- мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
- оқушылар дауыстап қайталайды;
- сөз тіркестерін құрау;
- сөз тіркестерін оқушылар тізбектеп оқиды;
- бірі орысша, екіншісі қазақша оқиды;
V. Лексикалық тақырып.
Қазақстанның ескі – жаңа астаналары
Оқылым.
1. Мәтінді оқу, түсіну, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру:
- Қазақстанның қай қалалары астана болып есептеледі?
- Қазақстанның бірінші астанасы қай қала?
- Қазақстанның екінші астанасы қай қала?
- Үшінші астанасы қай қала болды?
- Соңғы немесе қазіргі елордасы қай қала?
Сөйлесім: Астана тақырыбы бойынша сұхбаттасу, пікір алмасу.
Тыңдалым: «Өз Астанам - өз Ордам» атты танымдық өлеңді тыңдау.
«Өз Астанам - өз Ордам»
Жаса, жаңа Астанам,
Өркен жая бастаған!
Болашақтың есігін
Өз қолыңмен аш маған!
Асқақтай бер, Астанам!
Берекеге бастаған. Болашақтың есігін
Өз қолыңмен аш маған!
\ Н. Айтұлы\
Жазылым. Грамматикалық жаттығуларды орындау.
VІ. Оқулықпен жұмыс:
VІІ. Сабақты бекіту және қорытындылау
- Балалар, сендер бүгін қандай ақпарат алдыңдар?
- Бүгінгі сабақта қандай сөз үйрендіңдер?
VІІІ. Бағалау: оқушыларды сабаққа қатысына қарай бағалау, марапаттау.
Үйге тапсырма:
1. Астана қаласы, Қазақстанның астанасы тақырыбы бойынша қосымша мәліметтер жинау.
2. Грамматикалық жаттығуларды аяқтау.
3. Өлеңді жаттау