Тұрақты токтың жұмысы. Қуаты. Джоуль - Ленц заңы
Есік қаласы,
Есік гуманитарлық - экономикалық колледжінің
физика және математика пәнінің оқытушысы Усенбаева Зағира
Сабақтың тақырыбы: Тұрақты токтың жұмысы. Қуаты. Джоуль - Ленц заңы.
Құндылық: Дұрыс әрекет.
Сабақтың мақсаты: Білімгерлерге тұрақты токтың жұмысы және қуаты туралы түсінік беру. Джоуль - Ленц заңының физикалық мағынасын ұғындыру.
Сабақтың міндеттері: Білімділік: Тоқтың жұмысы, қуаты, Энергиясы туралы түсініктерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Тұрақты токтың жұмысының және қуатының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.
Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Джоуль - Ленц заңымен таныстыру.
Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Электр тоғының жұмысы мен Джоуль - Ленц заңының энергетикалық байланысын теориялық негізде ұғындыру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарас қалыптастыру. Қорытындылай алуға. нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу
Сабақтың типі: жаңа білім қалыптастыру.
Әдісі: түсіндірмелі – мысалды, теориялық - практикалық
Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: Электрондық оқулық. Оқулық 11 - сынып физика, Физика есептерінің жинағы, Электр пиборлары - үтік, шаш бұйралағыш - плойка және топтамалар. Өзін - өзі тану: Бес құндылықты басшылыққа алу, Жеті талап бойынша тәрбиелеу.
Ұқыптылы, жинақы, алғыр, байқампаз, жан - жақты болуға тәрбиелеу.
Олай болса біз де « 5Т»- қағидасын ұстана отырып,
5Т: Тәртіп - тәртіп болмаған жерде білім нәтижесі болмайды; Тыныштық - ұжымдасып отырып оймен жұмыс істегенде тыныш -
тықты қалаймыз;
Талап -«Талаптыға нұр жауар»
Тазалық - қажет
Төзімділік - бүгінгі сабақта төзімділік өте қажет.
Блум таксономиясының мақсаттық жүйесіне негізделген сабақ жоспары
Ғылымда білімді қабылдау мен қолдануды 5 деңгейге бөледі
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Амандасу;
б) Түгендеу;
в) Сабаққа психологиялық дайындық. Қызығушылығын ояту.
Бір жас жігіт данышпанға келіп айтыпты: «Мен өз өміріме қуаныш қабылдаймын».
«Бірақ қуанғым келмейді, неге екенін түсінбеймін.»
Данышпан – ол жас жігіттің алдына қасық, кесе, шам қойып «нені таңдайсың?» - деп сұрапты.
Қасықты – депті жас жігіт.
Данышпан оны бес рет қайтала депті. Жас өспірім бес рет қайталайды.
Міне көрдің бе? Бір күнде миллион есе қайталасаң да ол орындалмайды.
Онда не істеу керек?
Оған қолыңды созып алу керек. Сол үшін бүгінгі сабақта сендер өз білімдеріңдерді пайдаланып білгеніңді түсініп, практикада қолдануыңды тилеймін.
Сендерге сәттілік тілеймі! Қане сендер де бір - біріңе сәттілік тілеп сабаққа кірісейік!
Г) Үйге берілген тапсырманы сұрау. Ескерту: Слайдттар интербелсенді тақтада «пердемен» жабылады оқушының жауабынан соң ашылып салыстырылып отырамын.
Жедел сұрақтар:
1. Электр тогы деген не?
2. Электр тогы бар болу үшін қандай шарттар орындалуы керек?
3. Тұрақты ток деген не?
4. Электр тогының қандай әсерлері болады( 4 сл).? Бойынша...
5. Электр тогын сипаттайтын физикалық параметрлерді атаңдар(2 сл.) бойынша...
6. Электр тогын өткізетін заттар мен денелерді айтыңдар(. 5сл.) бойынша...
7. Ток күші дегеніміз не, анықтамасын бер.
8. Электр қозғаушы күш деген не?
9. Электр кернеуі деген не?
10. Бөгде күш деген қандай күш?
11. Қандай тұрақты ток заңдарын білесіңдер(. 3 сл.?)
ІІ. Жаңа сабаққа мақсат қою.
Біз бұған дейінгі сабақтарда электр тогын сипаттайтын физикалық параметрлердің бірнешеуімен таныспыз, мысалы 2 слайд көрсетіледі
Бүгінгі сабақтың мақсаты электр тогын сипаттайтын негізгі параметрлердің және де бар екендігімен ерекшеленеді.
Яғни бүгін Электр тогының жұмысы және қуаты, Джоуль - Ленц заңы тақырыптарымен таныса отырып білімімізді толықтырамыз 2, 3 слайд көрсетіледі.
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі.
Теориялық бөлім: Электр тогының жұмысы, Қуаты. Джоуль - Ленц заңына теориялық түсінік беру.
Практикалық бөлім
а) теориялық есептер - 6 жаттығу, 1166, 1168 есептер шығарту
ә) практикалық есептер шығарту - электр приборларын пайдалану
б) топтамамен жұмыс
в) Деңгейлік тапсырмалар - оқушы өзі таңдайды.
ІІІ. Жаңа сабақты бекіту: 1, 7 слайд пайдалану
ІV. Білімдерін тексеру. Физикалық диктант
V. Қорытынды.. 7 слайд бойынша.
VІ. Бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма
І. Электр тогының жұмысы
Сонымен біз электр тогының бар екенін оның жылулық, химиялық, магниттік және биологиялық әсерлері бойынша білуге болады дедік. Осы әсерлер арқылы элкетр тогы, нақты айтқанда электр тогының көзі жұмыс жасайды. Мысалы ток өткенде өткізгіш қызады, соның салдарынан олардың ішкі энергиясы өседі. Ал өтзгіштің ішкі энергиясының артуы ток жұмысының есебінен жүреді, осы жұмысты есептейік.
Толық нұсқасын жүктеу
Есік гуманитарлық - экономикалық колледжінің
физика және математика пәнінің оқытушысы Усенбаева Зағира
Сабақтың тақырыбы: Тұрақты токтың жұмысы. Қуаты. Джоуль - Ленц заңы.
Құндылық: Дұрыс әрекет.
Сабақтың мақсаты: Білімгерлерге тұрақты токтың жұмысы және қуаты туралы түсінік беру. Джоуль - Ленц заңының физикалық мағынасын ұғындыру.
Сабақтың міндеттері: Білімділік: Тоқтың жұмысы, қуаты, Энергиясы туралы түсініктерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Тұрақты токтың жұмысының және қуатының физикалық мағынасын түсіндіру. Математикалық өрнектерімен таныстыру.
Физикалық шамалардың өлшем бірлігін меңгерту. Джоуль - Ленц заңымен таныстыру.
Заңның математикалық өрнегімен таныстыру, мағынасын түсіндіру. Электр тоғының жұмысы мен Джоуль - Ленц заңының энергетикалық байланысын теориялық негізде ұғындыру. Теориялық білімді практикамен байланыстыра алу машығын қалыптастыру. Формулаларды есте сақтау үшін жаттығулар орындату тәрбиелік: Өмірмен байланыстыру. Физикалық көзқарас қалыптастыру. Қорытындылай алуға. нақтылыққа, жүйелілікке, реттілікке, ұжымға, еңбекке тәрбиелеу
Сабақтың типі: жаңа білім қалыптастыру.
Әдісі: түсіндірмелі – мысалды, теориялық - практикалық
Сабаққа қажетті құралдар мен жабдықтар: Электрондық оқулық. Оқулық 11 - сынып физика, Физика есептерінің жинағы, Электр пиборлары - үтік, шаш бұйралағыш - плойка және топтамалар. Өзін - өзі тану: Бес құндылықты басшылыққа алу, Жеті талап бойынша тәрбиелеу.
Ұқыптылы, жинақы, алғыр, байқампаз, жан - жақты болуға тәрбиелеу.
Олай болса біз де « 5Т»- қағидасын ұстана отырып,
5Т: Тәртіп - тәртіп болмаған жерде білім нәтижесі болмайды; Тыныштық - ұжымдасып отырып оймен жұмыс істегенде тыныш -
тықты қалаймыз;
Талап -«Талаптыға нұр жауар»
Тазалық - қажет
Төзімділік - бүгінгі сабақта төзімділік өте қажет.
Блум таксономиясының мақсаттық жүйесіне негізделген сабақ жоспары
Ғылымда білімді қабылдау мен қолдануды 5 деңгейге бөледі
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Амандасу;
б) Түгендеу;
в) Сабаққа психологиялық дайындық. Қызығушылығын ояту.
Бір жас жігіт данышпанға келіп айтыпты: «Мен өз өміріме қуаныш қабылдаймын».
«Бірақ қуанғым келмейді, неге екенін түсінбеймін.»
Данышпан – ол жас жігіттің алдына қасық, кесе, шам қойып «нені таңдайсың?» - деп сұрапты.
Қасықты – депті жас жігіт.
Данышпан оны бес рет қайтала депті. Жас өспірім бес рет қайталайды.
Міне көрдің бе? Бір күнде миллион есе қайталасаң да ол орындалмайды.
Онда не істеу керек?
Оған қолыңды созып алу керек. Сол үшін бүгінгі сабақта сендер өз білімдеріңдерді пайдаланып білгеніңді түсініп, практикада қолдануыңды тилеймін.
Сендерге сәттілік тілеймі! Қане сендер де бір - біріңе сәттілік тілеп сабаққа кірісейік!
Г) Үйге берілген тапсырманы сұрау. Ескерту: Слайдттар интербелсенді тақтада «пердемен» жабылады оқушының жауабынан соң ашылып салыстырылып отырамын.
Жедел сұрақтар:
1. Электр тогы деген не?
2. Электр тогы бар болу үшін қандай шарттар орындалуы керек?
3. Тұрақты ток деген не?
4. Электр тогының қандай әсерлері болады( 4 сл).? Бойынша...
5. Электр тогын сипаттайтын физикалық параметрлерді атаңдар(2 сл.) бойынша...
6. Электр тогын өткізетін заттар мен денелерді айтыңдар(. 5сл.) бойынша...
7. Ток күші дегеніміз не, анықтамасын бер.
8. Электр қозғаушы күш деген не?
9. Электр кернеуі деген не?
10. Бөгде күш деген қандай күш?
11. Қандай тұрақты ток заңдарын білесіңдер(. 3 сл.?)
ІІ. Жаңа сабаққа мақсат қою.
Біз бұған дейінгі сабақтарда электр тогын сипаттайтын физикалық параметрлердің бірнешеуімен таныспыз, мысалы 2 слайд көрсетіледі
Бүгінгі сабақтың мақсаты электр тогын сипаттайтын негізгі параметрлердің және де бар екендігімен ерекшеленеді.
Яғни бүгін Электр тогының жұмысы және қуаты, Джоуль - Ленц заңы тақырыптарымен таныса отырып білімімізді толықтырамыз 2, 3 слайд көрсетіледі.
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі.
Теориялық бөлім: Электр тогының жұмысы, Қуаты. Джоуль - Ленц заңына теориялық түсінік беру.
Практикалық бөлім
а) теориялық есептер - 6 жаттығу, 1166, 1168 есептер шығарту
ә) практикалық есептер шығарту - электр приборларын пайдалану
б) топтамамен жұмыс
в) Деңгейлік тапсырмалар - оқушы өзі таңдайды.
ІІІ. Жаңа сабақты бекіту: 1, 7 слайд пайдалану
ІV. Білімдерін тексеру. Физикалық диктант
V. Қорытынды.. 7 слайд бойынша.
VІ. Бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма
І. Электр тогының жұмысы
Сонымен біз электр тогының бар екенін оның жылулық, химиялық, магниттік және биологиялық әсерлері бойынша білуге болады дедік. Осы әсерлер арқылы элкетр тогы, нақты айтқанда электр тогының көзі жұмыс жасайды. Мысалы ток өткенде өткізгіш қызады, соның салдарынан олардың ішкі энергиясы өседі. Ал өтзгіштің ішкі энергиясының артуы ток жұмысының есебінен жүреді, осы жұмысты есептейік.
Толық нұсқасын жүктеу