- 04 нау. 2024 23:48
- 171
Етістіктің болымсыз түрі
Сабақтың тақырыбы: Етістіктің болымсыз түрі
Лексикалық тақырыбы: Хайуанаттар әлемі
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: етістіктен алған білімдерін тиянақтау, теориялық білімдерін практикалық тұрғыда тексеру;
2. Дамытушылық: танымдық ойындар арқылы оқушылардың есте сақтау қабілетін, ынтасын арттыру, жүйелі сөйлей білуге дағдыландыру;
3. Тәрбиелік: жануарларға деген сүйіспеншілігін арттыру мақсатында тәрбиелі әңгімелер жүргізу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ассоциация, кестемен жұмыс
Пәнаралық байланыс : жануартану
Сабақтың жоспары:
1) Ұйымдастыру кезеңі
2) Үй тапсырмасын сұрау.
"Ақсу-Жабағылы қорығы". Мәтіннің мазмұнын әңгімелесу.
3) Жаңа сабақ. Ассоциация «Жабайы аңдар»
1.Етістік дегеніміз не ?
2. Құрамына қарай нешеге бөлінеді?
3. Тұлғасына қарай нешеге бөлінеді ?
4. Қандай сұрақтарға жауап береді?
Сөздікпен жұмыс
Жаңа сөздермен жұмыс.
Сөздердің мағыналарын түсіндіру.
Сөз тіркестерін құрау.
Сөйлемдер құрау.
1-тапсырма . Көп нүктенің орнына етістікті жаз.
2-Тапсырма . Мәтінді түсініп оқу, етістіктерді теріп алып, болымсыз етістікке айналдырыңдар.
Терісі бағалы аңдар.
Болымды
Болады
Мекендейді
Тіршілік етеді
Жинайды
3-тапсырма . Жұмбақ шешу.
1. Өзі айлакер , өзі бір қу,
Жүрген жері айқай да шу.
2. Бұлаңдаған құйрығы
Бір алдарлық қулығы.
3. Қалқиып ұзын құлағы,
Елеңдеп қорқып тұрады.
Сергіту сәті. «Артығын тап» ойыны .
5-тапсырма.Берілген сөздерден сөйлемдер құраңдар.
Бағалы, тері, тұқым, күзен, тіршілік етеді, мекендейді, қарсақ.
«Артық сөзді » тап
Ешкі
Түлкі
Жолбарыс
Күзен
Қасқыр
Қоян
Піл
Тиін
Түлкі
Қарсақ
Сабақты қорытындылау. Балаларды бағалау.
«Сөз тізбек» ойыны.
Оқушылар жабайы аңдар мен үй жануарларын жазып шығу керек.
Жабайы аңдар
Үй жануарлары
Үйге тапсырма
4-тапсырма.
Жаңа сөздерді жаттау.
«Жануарлар әлемі» туралы әңгімелеу.
Лексикалық тақырыбы: Хайуанаттар әлемі
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: етістіктен алған білімдерін тиянақтау, теориялық білімдерін практикалық тұрғыда тексеру;
2. Дамытушылық: танымдық ойындар арқылы оқушылардың есте сақтау қабілетін, ынтасын арттыру, жүйелі сөйлей білуге дағдыландыру;
3. Тәрбиелік: жануарларға деген сүйіспеншілігін арттыру мақсатында тәрбиелі әңгімелер жүргізу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ассоциация, кестемен жұмыс
Пәнаралық байланыс : жануартану
Сабақтың жоспары:
1) Ұйымдастыру кезеңі
2) Үй тапсырмасын сұрау.
"Ақсу-Жабағылы қорығы". Мәтіннің мазмұнын әңгімелесу.
3) Жаңа сабақ. Ассоциация «Жабайы аңдар»
1.Етістік дегеніміз не ?
2. Құрамына қарай нешеге бөлінеді?
3. Тұлғасына қарай нешеге бөлінеді ?
4. Қандай сұрақтарға жауап береді?
Сөздікпен жұмыс
Жаңа сөздермен жұмыс.
Сөздердің мағыналарын түсіндіру.
Сөз тіркестерін құрау.
Сөйлемдер құрау.
1-тапсырма . Көп нүктенің орнына етістікті жаз.
2-Тапсырма . Мәтінді түсініп оқу, етістіктерді теріп алып, болымсыз етістікке айналдырыңдар.
Терісі бағалы аңдар.
Болымды
Болады
Мекендейді
Тіршілік етеді
Жинайды
3-тапсырма . Жұмбақ шешу.
1. Өзі айлакер , өзі бір қу,
Жүрген жері айқай да шу.
2. Бұлаңдаған құйрығы
Бір алдарлық қулығы.
3. Қалқиып ұзын құлағы,
Елеңдеп қорқып тұрады.
Сергіту сәті. «Артығын тап» ойыны .
5-тапсырма.Берілген сөздерден сөйлемдер құраңдар.
Бағалы, тері, тұқым, күзен, тіршілік етеді, мекендейді, қарсақ.
«Артық сөзді » тап
Ешкі
Түлкі
Жолбарыс
Күзен
Қасқыр
Қоян
Піл
Тиін
Түлкі
Қарсақ
Сабақты қорытындылау. Балаларды бағалау.
«Сөз тізбек» ойыны.
Оқушылар жабайы аңдар мен үй жануарларын жазып шығу керек.
Жабайы аңдар
Үй жануарлары
Үйге тапсырма
4-тапсырма.
Жаңа сөздерді жаттау.
«Жануарлар әлемі» туралы әңгімелеу.