- 05 нау. 2024 02:04
- 200
Табиғат – менің өз үйім
Әдебиеттік оқу 3 сынып
Сабақтың тақырыбы: Тарауды қайталау «Табиғат – менің өз үйім»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: пәндерден алған білімді толық қалыптастыру.
Оқушылар ойларының жетістігін байқау.
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, табиғатты қорғауға, аялауға тәрбиелеу. Ұқыптылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың ой – өрісін, тілін, есте сақтау қабілетін, логикалық ойлауын дамыту.
Сабақтың типі: қайталау сабақ
Сабақтың түрі: ойын сабақ
Технологиясы: Ойын технологиясы
Сабақтың әдіс – тәсілі: бақылау, баяндау, сұрақ – жауап, сергіту жаттығу.
Сабақтың көрнекілігі: табиғаттың суреттері, карточкалар, фишкалар, слайд.
Пәнаралық байланыс: дүниетану
Пайдаланылған әдебиеттер:
• Әдебиеттік оқу 3 – сынып «Алматы кітап баспасы» 2011 жыл
• Әдебиеттік оқу. Әдістемелік құрал
• «Бастауыш мектеп» журнал
• «Бастауыш мектеп» журнал
Сабақтың барысы
Жұмыстың мазмұны
І. Ұйымдастыру.
- Оқушылармен сәлемдесу.
- Оқушыларды түзелді.
- Құрал – жабдықтарын әзірлеу.
ІІ. Психологиялық дайындық.
Оқушылардың көңіл күйін анықтау.
Оқушылардың көңіл күйін смайликтер арқылы анықтаймын.
- Көңілді
- Көңілсіз
Көңілі болмай отырған оқушыларға жылы лебіз айтып олардың көңілдерін көтеру.
ІІІ. Сабақтың мақсат – міндетін қою.
Оқушыларды мынадай геометриялық фигуралармен бағалаймын.
- Өте жақсы
- Жақсы
- Қанағаттанарлық
ІV. Мотивация.
Оқушылар бүгін біз үш топ болып жарысамыз. Үш қатар бір – бірімен жарысады. Үш топқа үш түрлі ағаш тақтаға ілінеді. Осы ағаш топтардың дұрыс жауабына қарай ағаш өседі. Кімнің ағашы ұзын болса сол топ жеңімпаз.
Үш топтың атауы.
І топ «Білімпаз»
ІІ топ «Тапқырлар»
ІІІ топ «Ойшылдар»
Ойынның кезеңдерімен таныстыру.
І кезең « Ой ашар»
ІІ кезең «Ой қозғау»
ІІІ кезең «Сөз жұмбақ»
ІV кезең «Мақал – мәтел»
V кезең «Жұмбақ»
І кезең «Ой ашар»
Бұл кезеңде үйге берілген тапсырманы сұрау.
- Үйге берілген тапсырма
«Дуадақ» Қ. Жармағамбетов
- Оқушылардың түсінік сұралғаннан кейін сұрақ қойылады.
- Дуадақ қандай құс?
- Дуадақтың мінезі барлық құстарға тән бе?
ІІ кезең «Ой қозғау»
Бұл кезеңде оқушыларға карточкалар беріледі. Бұл тапсырма арқылы оқушылардың өзіне тарауды қалай меңгергенін көреміз.
1. «Бозторғай – дала сәні» атты мәтін, мәтіннің қай түріне жатады?
2. М. Бекболсынның қандай шығармасын белесің? Оған қысқаша шолу жаса.
3. «Құмдағы құпия» мәтіннің авторы кім?
4. «Құмдағы құпия» мәтінінде осы бозторғайдың ұясы мен жұмыртқасының басқа құстардікінен айырмашылығы неде?
5. «Аққала – ақ бала» өлеңінде ақын балаға қандай тілек айтады?
6. Жазушы Б. Соқпақбаевтың басқа қандай шығармасын оқыдың?
ІІІ кезең «Сөзжұмбақ»
ТАБИҒАТ
1. Қап – қараңғы.
2. Табиғат қандай?
3. Жазғы табиғат құбылысы?
4. Аспан мен жердің шекарасы.
5. Қай уақытта шық?
6. Үскірік...
7. Жыл маусымы.
ІV кезең «Мақал – мәтел»
Үш топ мақал – мәтелдер арқылы жарысады.
1. Жаздың бір күні
Қыстың мың күні
2. Қыстың көзі қырау.
3. Жазғы тұғырым жел жардай арыстанды жығар.
4. Қаз келсе, жаз келер
Қарға келсе, қатқақ келер.
5. Жаз сайға қонбайды,
Қыс қырға қонбайды.
6. Нөсер алдында найзағай ойнайды.
7. Жаңбыр бір жауса,
Терек екі жуады.
8. От орың, су семіз.
9. Жел түбі азық,
Жекен түбі қазық.
10. Сәуір болмай, тәуір болмас.
V кезең «Жұмбақ»
Оқушыларға жұмбақтар қоямын. Олар осы жұмбақтың шешімін табу.
1. Тоңғақты таниды,
Беті – қолың қариды.
(Аяз)
2. Қыста ғана болады
Ұстасаң қолың тоңады.
(Қар)
3. Ысқынады өзі жоқ,
Ысқырады сөзі жоқ.
(Боран)
4. Көлдің беті көк әйнек,
Сырғанауға тым әйбәт.
(Мұз)
5. Қыста шыны боп қатады,
Жылыда су боп жатады.
6. Бұлт ішінде бұрылтай кісінейді.
(Найзағай)
7. Ауыл сыртында сайды,
Жатыр үлкен айда.
(Көл)
8. Төгіліп жерге ақ моншақ,
Ғайып болды сол шақта-ақ
(Бұршақ)
9. Жарқ етсе сабақ қалшы
Нөрсерлетіп жауар тамшы.
(Найзағай)
10. Жатты да жатты,
Жылға тартты.
(Қардың еруі)
Сабақтың тақырыбы: Тарауды қайталау «Табиғат – менің өз үйім»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: пәндерден алған білімді толық қалыптастыру.
Оқушылар ойларының жетістігін байқау.
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, табиғатты қорғауға, аялауға тәрбиелеу. Ұқыптылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың ой – өрісін, тілін, есте сақтау қабілетін, логикалық ойлауын дамыту.
Сабақтың типі: қайталау сабақ
Сабақтың түрі: ойын сабақ
Технологиясы: Ойын технологиясы
Сабақтың әдіс – тәсілі: бақылау, баяндау, сұрақ – жауап, сергіту жаттығу.
Сабақтың көрнекілігі: табиғаттың суреттері, карточкалар, фишкалар, слайд.
Пәнаралық байланыс: дүниетану
Пайдаланылған әдебиеттер:
• Әдебиеттік оқу 3 – сынып «Алматы кітап баспасы» 2011 жыл
• Әдебиеттік оқу. Әдістемелік құрал
• «Бастауыш мектеп» журнал
• «Бастауыш мектеп» журнал
Сабақтың барысы
Жұмыстың мазмұны
І. Ұйымдастыру.
- Оқушылармен сәлемдесу.
- Оқушыларды түзелді.
- Құрал – жабдықтарын әзірлеу.
ІІ. Психологиялық дайындық.
Оқушылардың көңіл күйін анықтау.
Оқушылардың көңіл күйін смайликтер арқылы анықтаймын.
- Көңілді
- Көңілсіз
Көңілі болмай отырған оқушыларға жылы лебіз айтып олардың көңілдерін көтеру.
ІІІ. Сабақтың мақсат – міндетін қою.
Оқушыларды мынадай геометриялық фигуралармен бағалаймын.
- Өте жақсы
- Жақсы
- Қанағаттанарлық
ІV. Мотивация.
Оқушылар бүгін біз үш топ болып жарысамыз. Үш қатар бір – бірімен жарысады. Үш топқа үш түрлі ағаш тақтаға ілінеді. Осы ағаш топтардың дұрыс жауабына қарай ағаш өседі. Кімнің ағашы ұзын болса сол топ жеңімпаз.
Үш топтың атауы.
І топ «Білімпаз»
ІІ топ «Тапқырлар»
ІІІ топ «Ойшылдар»
Ойынның кезеңдерімен таныстыру.
І кезең « Ой ашар»
ІІ кезең «Ой қозғау»
ІІІ кезең «Сөз жұмбақ»
ІV кезең «Мақал – мәтел»
V кезең «Жұмбақ»
І кезең «Ой ашар»
Бұл кезеңде үйге берілген тапсырманы сұрау.
- Үйге берілген тапсырма
«Дуадақ» Қ. Жармағамбетов
- Оқушылардың түсінік сұралғаннан кейін сұрақ қойылады.
- Дуадақ қандай құс?
- Дуадақтың мінезі барлық құстарға тән бе?
ІІ кезең «Ой қозғау»
Бұл кезеңде оқушыларға карточкалар беріледі. Бұл тапсырма арқылы оқушылардың өзіне тарауды қалай меңгергенін көреміз.
1. «Бозторғай – дала сәні» атты мәтін, мәтіннің қай түріне жатады?
2. М. Бекболсынның қандай шығармасын белесің? Оған қысқаша шолу жаса.
3. «Құмдағы құпия» мәтіннің авторы кім?
4. «Құмдағы құпия» мәтінінде осы бозторғайдың ұясы мен жұмыртқасының басқа құстардікінен айырмашылығы неде?
5. «Аққала – ақ бала» өлеңінде ақын балаға қандай тілек айтады?
6. Жазушы Б. Соқпақбаевтың басқа қандай шығармасын оқыдың?
ІІІ кезең «Сөзжұмбақ»
ТАБИҒАТ
1. Қап – қараңғы.
2. Табиғат қандай?
3. Жазғы табиғат құбылысы?
4. Аспан мен жердің шекарасы.
5. Қай уақытта шық?
6. Үскірік...
7. Жыл маусымы.
ІV кезең «Мақал – мәтел»
Үш топ мақал – мәтелдер арқылы жарысады.
1. Жаздың бір күні
Қыстың мың күні
2. Қыстың көзі қырау.
3. Жазғы тұғырым жел жардай арыстанды жығар.
4. Қаз келсе, жаз келер
Қарға келсе, қатқақ келер.
5. Жаз сайға қонбайды,
Қыс қырға қонбайды.
6. Нөсер алдында найзағай ойнайды.
7. Жаңбыр бір жауса,
Терек екі жуады.
8. От орың, су семіз.
9. Жел түбі азық,
Жекен түбі қазық.
10. Сәуір болмай, тәуір болмас.
V кезең «Жұмбақ»
Оқушыларға жұмбақтар қоямын. Олар осы жұмбақтың шешімін табу.
1. Тоңғақты таниды,
Беті – қолың қариды.
(Аяз)
2. Қыста ғана болады
Ұстасаң қолың тоңады.
(Қар)
3. Ысқынады өзі жоқ,
Ысқырады сөзі жоқ.
(Боран)
4. Көлдің беті көк әйнек,
Сырғанауға тым әйбәт.
(Мұз)
5. Қыста шыны боп қатады,
Жылыда су боп жатады.
6. Бұлт ішінде бұрылтай кісінейді.
(Найзағай)
7. Ауыл сыртында сайды,
Жатыр үлкен айда.
(Көл)
8. Төгіліп жерге ақ моншақ,
Ғайып болды сол шақта-ақ
(Бұршақ)
9. Жарқ етсе сабақ қалшы
Нөрсерлетіп жауар тамшы.
(Найзағай)
10. Жатты да жатты,
Жылға тартты.
(Қардың еруі)
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.