- 05 нау. 2024 00:37
- 209
Төрт түлік жырлары. Қой
Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік жырлары. Қой. 3 сынып
Сабақтың мақсаты:
1. Ауыз әдебиеті түрлерінің бірі - төрт түлік жырлары туралы түсінік беру.
2. Мал шаруашылығының маңызын ұғындыру.
3. Қой малының адам өміріндегі маңызын сипаттап, қасиетін, пайдасын айту.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, малды күту, бағу, қадірлеуге баулу.
Дамытушылық мақсаты: Оқушыларды ойын арқылы танымдық іс - әрекетін, ойлауын, тілін және шығармашылық қасиетін дамыту
Сабақтың түрі: Дамытушылық сабақ
Сабақтың әдісі: СТО технологиясы
Сабақтың көрнекілігі:
1. Төрт түлік суреттері
2. Жұмбақтар, мақал - мәтелдер
3. «Пірлерін тап» ойыны
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Қызығушылықты ояту.
Ерте заманда қазақ халқы мал шаруашылығы - мен айналысқан. Оларды біздер төрт түліктер деп атаймыз. Ой, балалар! Біздің сыныбымызға сиқыршы сиқырлы қорапша алып келген. Осы қорапшаны ашсақ төрт түлікке қандай малдар жататынын және төлдер туралы білеміз.
Түйе, сиыр, жылқы туралы айту. Ал балалар қандай мал қалып қойды?
- Қой
Ендеше сендер қой туралы не білесіңдер?
ҚОЙ
↓
Үй жануары
Етін, сүтін тағам ретінде пайдаланамыз
Аша тұяқты мал
Момын жануар
Халық ауыз әдебиетінде төрт түлікке байланысты, төлдеріне байланысты жырлар жазған. Адамның қой ұстағанына 9 мыңдай жыл болған. Қойдың 15 – ден астам түрлері бар. Қой аша тұяқты жануар. Оның жүнінен киім, алаша, кілем тоқиды. Сонымен бірге киіз үйдің бөліктері туырлығы, үзігі, түндігі жасалады. Қойдың құйрық майы түрлі ауруларға ем. Қойшылар қойдың жүнінен ұстап қарап, ауа - райын болжаған. Халық мал күтуді ең зор, қасиетті іс деп таныған.
Дәптермен жұмыс:
Аңыраған – қой мен қозының бөлінген кезі
Жамыраған – қой мен қозының табысқан кезі
Кітаппен жұмыс:
- Мұғалім өлеңді оқып, түсіндіреді
- Бес - алты оқушыға оқыту
Сәйкестендіру кестесі:
Сиыр --- Ойсыл қара
Түйе --- Қамбар ата
Жылқы --- Зеңгі баба
Қой --- Шопан ата
Сергіту сәті: жұмбақ шешу, мақал - мәтел айту
Үйге тапсырма
І топ - сурет салу;
ІІ топ - жатқа айту;
ІІІ топ - Мәнерлеп оқу.
Бағалау. Қорытындылау.
Сабақтың мақсаты:
1. Ауыз әдебиеті түрлерінің бірі - төрт түлік жырлары туралы түсінік беру.
2. Мал шаруашылығының маңызын ұғындыру.
3. Қой малының адам өміріндегі маңызын сипаттап, қасиетін, пайдасын айту.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, малды күту, бағу, қадірлеуге баулу.
Дамытушылық мақсаты: Оқушыларды ойын арқылы танымдық іс - әрекетін, ойлауын, тілін және шығармашылық қасиетін дамыту
Сабақтың түрі: Дамытушылық сабақ
Сабақтың әдісі: СТО технологиясы
Сабақтың көрнекілігі:
1. Төрт түлік суреттері
2. Жұмбақтар, мақал - мәтелдер
3. «Пірлерін тап» ойыны
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Қызығушылықты ояту.
Ерте заманда қазақ халқы мал шаруашылығы - мен айналысқан. Оларды біздер төрт түліктер деп атаймыз. Ой, балалар! Біздің сыныбымызға сиқыршы сиқырлы қорапша алып келген. Осы қорапшаны ашсақ төрт түлікке қандай малдар жататынын және төлдер туралы білеміз.
Түйе, сиыр, жылқы туралы айту. Ал балалар қандай мал қалып қойды?
- Қой
Ендеше сендер қой туралы не білесіңдер?
ҚОЙ
↓
Үй жануары
Етін, сүтін тағам ретінде пайдаланамыз
Аша тұяқты мал
Момын жануар
Халық ауыз әдебиетінде төрт түлікке байланысты, төлдеріне байланысты жырлар жазған. Адамның қой ұстағанына 9 мыңдай жыл болған. Қойдың 15 – ден астам түрлері бар. Қой аша тұяқты жануар. Оның жүнінен киім, алаша, кілем тоқиды. Сонымен бірге киіз үйдің бөліктері туырлығы, үзігі, түндігі жасалады. Қойдың құйрық майы түрлі ауруларға ем. Қойшылар қойдың жүнінен ұстап қарап, ауа - райын болжаған. Халық мал күтуді ең зор, қасиетті іс деп таныған.
Дәптермен жұмыс:
Аңыраған – қой мен қозының бөлінген кезі
Жамыраған – қой мен қозының табысқан кезі
Кітаппен жұмыс:
- Мұғалім өлеңді оқып, түсіндіреді
- Бес - алты оқушыға оқыту
Сәйкестендіру кестесі:
Сиыр --- Ойсыл қара
Түйе --- Қамбар ата
Жылқы --- Зеңгі баба
Қой --- Шопан ата
Сергіту сәті: жұмбақ шешу, мақал - мәтел айту
Үйге тапсырма
І топ - сурет салу;
ІІ топ - жатқа айту;
ІІІ топ - Мәнерлеп оқу.
Бағалау. Қорытындылау.