- 04 нау. 2024 23:48
- 179
Туған еліме. Туған жер
Ана тілі.
Сабақ тақырыбы: Туған еліме. С. Торайғыров. Туған жер. Қ.Аманжолов.
Сабақ мақсаты:
1) Оқушыларды өз бетімен іздене білуге, қосымша материалдарды іріктей алуына , ой қорытуға үйрету.
2) Қасиетті нәрселерді қадір тұтуға үйрету, еліне, жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру, ақын өмірлерін үлгі ету.
3) Оқушыларды еркін сөйлеуге, ой ұшқырлығын ұштауға, өз ойын еркін жеткізуге баулу, тіл байлығын жетілдіру, шығармашылыққа баулу.
Әдісі:сыни тұрғыда ойлау стратегиясы.
Түрі:шығармашылық сабақ.
Көрнекілігі:мультимедиялық тақта, портреттер, суреттер.
Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі.
Топқа бөлу, топтастыру.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақта. Ақын өлеңдерін оқу, талдау.
С. Торайғыров. Туған еліме.
1. Ақын өлеңді еліне арнағанын қайдан білесің?
2. Елі ақынға қандай үміт артты?
3. Ақын елін қалай бағалайды? Оны өлеңнің қай жолдарынан байқадың?
Қ. Аманжолов. Туған жер.
1. Ақынның туған жеріне деген мақтаныш сезімі өлеңнің қай жолдарында берілген?
2. Туған жердің кеңдігі , байлығы ақын не деп тебіренеді?
3. «Қызығыңды көріп еркін келемін» деген жолдағы ақын ойы не?
IV. Сергіту сәті.
V. Дәптермен жұмыс.
Өлеңнің бірінші шумағын қатесіз жатқа жаз.
VI. Қызығушылығын ояту.
Өлеңнің ұйқасы қай кестеге сай келетінін табу.
Шықшы тауға, қарашы кең далаға,
Мәз боласың, ұқсайсың жас балаға.
О шеті мен бұ шетіне жүгірсең,
Шаршайсың ба құмарың бір қана ма?
VII. Салыстыру.
Екі өлеңнің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру.
VIII. Шығармашылық жұмыс.
1. Салған суреттерін қорғау.
2. Шығармаларын оқып, түсіндіру.
3. Поэзияға 5 минут.
IX. Қорыту.
Х. Бағалау.
Сабақ тақырыбы: Туған еліме. С. Торайғыров. Туған жер. Қ.Аманжолов.
Сабақ мақсаты:
1) Оқушыларды өз бетімен іздене білуге, қосымша материалдарды іріктей алуына , ой қорытуға үйрету.
2) Қасиетті нәрселерді қадір тұтуға үйрету, еліне, жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру, ақын өмірлерін үлгі ету.
3) Оқушыларды еркін сөйлеуге, ой ұшқырлығын ұштауға, өз ойын еркін жеткізуге баулу, тіл байлығын жетілдіру, шығармашылыққа баулу.
Әдісі:сыни тұрғыда ойлау стратегиясы.
Түрі:шығармашылық сабақ.
Көрнекілігі:мультимедиялық тақта, портреттер, суреттер.
Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі.
Топқа бөлу, топтастыру.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақта. Ақын өлеңдерін оқу, талдау.
С. Торайғыров. Туған еліме.
1. Ақын өлеңді еліне арнағанын қайдан білесің?
2. Елі ақынға қандай үміт артты?
3. Ақын елін қалай бағалайды? Оны өлеңнің қай жолдарынан байқадың?
Қ. Аманжолов. Туған жер.
1. Ақынның туған жеріне деген мақтаныш сезімі өлеңнің қай жолдарында берілген?
2. Туған жердің кеңдігі , байлығы ақын не деп тебіренеді?
3. «Қызығыңды көріп еркін келемін» деген жолдағы ақын ойы не?
IV. Сергіту сәті.
V. Дәптермен жұмыс.
Өлеңнің бірінші шумағын қатесіз жатқа жаз.
VI. Қызығушылығын ояту.
Өлеңнің ұйқасы қай кестеге сай келетінін табу.
Шықшы тауға, қарашы кең далаға,
Мәз боласың, ұқсайсың жас балаға.
О шеті мен бұ шетіне жүгірсең,
Шаршайсың ба құмарың бір қана ма?
VII. Салыстыру.
Екі өлеңнің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру.
VIII. Шығармашылық жұмыс.
1. Салған суреттерін қорғау.
2. Шығармаларын оқып, түсіндіру.
3. Поэзияға 5 минут.
IX. Қорыту.
Х. Бағалау.